2

MIEJSCE W RANKINGU DOING BUSINESS

1

ŚREDNIA LICZBA DNI POTRZEBNA DO ZAŁATWIENIA PROCEDUR IMPORTOWYCH

64, 582

WARTOŚĆ PKB SINGAPURU PER CAPITA (USD)

WARTOŚĆ POLSKIEGO EKSPORTU DO SINGAPURU

Główny ośrodek regionalny

Singapur to mikropaństwo położone w Azji Południowowschodniej na archipelagu wysp, z których największą jest Singapur. Do pozostałych zaliczają się m.in. Tekong, Sentosa i Bukum. Jest to dynamicznie rozwijający się kraj, o silnej wolnorynkowej gospodarce, stanowiący kluczową rolę w napędzaniu wzrostu organizacji polityczno-gospodarczej ASEAN. Singapur to jedno z najbogatszych i najszybciej rozwijających się państw w Azji Wschodniej, przez co często wybierane jest jako główny ośrodek regionalny przez wiele firm zagranicznych działających w tym regionie. Zapraszamy do zapoznania się z zakładką doradztwo: Singapur.

Singapur jest czwartym największym centrum finansowym świata. Wyprzedza go jedynie Londyn, Nowy Jork i Tokio. Gospodarka kraju opiera się na handlu, usługach biznesowych i handlowych, transporcie i przemyśle. W 2019 roku sam sektor usług stanowił 70% całego PKB państwa, a kolejne 26% stanowił sektor produkcyjny. Kraj właściwie nie posiada zasobów naturalnych, przez co w dużym stopniu pozostaje uzależniony od eksportu, zwłaszcza w kwestii produktów ropopochodnych, ale także w przypadku elektroniki, chemikaliów, urządzeń medycznych i optycznych, farmaceutyków.

W 2020 roku, po raz pierwszy od 26 lat, Singapur zajął pierwsze miejsce w rankingu Index of Economic Freedom, detronizując w ten sposób Hongkong. Z kolei w prowadzonym przez Bank Światowy indeksie Doing Business kraj w 2020 roku miejscu zajął drugie miejsce, zaraz po Nowej Zelandii. Siła robocza kraju uważana jest za jedną z najlepiej wykwalifikowanych na świecie, a sektory o wysokiej wartości dodanej, jak sektor finansowy, ICT, chemiczny i farmaceutyczny, pozostają bardzo dobrze rozwinięte. Kraj jest też ważnym ośrodkiem handlu regionalnego i międzynarodowego.

Centrum logistyczne

Państwo-miasto stanowi regionalne centrum transportowe. Port w Singapurze jest jednym z największych na świecie i jest znany z usług o wysokiej jakości, co rocznie przyciąga około 140 tysięcy statków. W porcie znajduje się 67 przystani kontenerowych, a w 2019 roku obsłużono 36,9 mln TEU ładunków. Singapur daje możliwość transportu towarów do ponad 600 portów w 123 krajach i posiada dwa główne terminale – kontenerowy PSA Corporation Limited, a także Jurong port, w którym obsługiwane są ładunki przewożone luzem na statku.

Kraj jest ważnym punktem na trasie „jedwabnego szlaku” i jest kluczowym więzłem na wielu regionalnych szlakach morskich, w tym na trasie pomiędzy Chinami a Azją Środkową, Australią i Europą. Zagrożeniem dla Singapuru może być inicjatywa Północnego Szlaku Morskiego, który przez wielu postrzegany jest jako dobra alternatywa dla tradycyjnych szlaków morskich. Droga przez arktyczny szlak jest bowiem o 13-15 dni krótsza, co doceniane jest m.in. przez Chiny, które od 2006 roku poświęcają coraz więcej uwagi kwestiom ochrony środowiska.

Według raportu Leading Maritime Capitals of the World 2019, tworzonego przez Menon Economics, Singapur ciągle utrzymuje swoją pozycję lidera w branży transportu morskiego i najprawdopodobniej ten stan utrzyma się co najmniej do 2022 roku. Mimo to odnotowano również, że Szanghaj stanie się drugim najważniejszym węzłem morskim, co może wskazywać na nadchodzące zmiany w światowym przemyśle morskim.

Singapur w najbliższych latach ma zamiar wdrożyć plan transformacji przemysłu morskiego, wykorzystując przy tym technologię ITM (Industry Transformation Maps). Celem programu jest zwiększenie wydajności pracy portu i wsparcie innowacji, co ma wzmocnić pozycję kraju jako światowego centrum morskiego. W ramach programu ma zostać stworzone ponad 5 tysięcy miejsc prac do 2025 roku.

Populacja kraju

Liczba ludność Singapuru w 2019 roku wynosiła 5,7 mln osób, z czego 3,5 miliona to obywatele kraju. Około 525 tysięcy osób stanowią rezydenci, a pozostałe 1,67 miliona mieszkańców to osoby posiadające pozwolenie na pobyt. W Singapurze obecne są cztery języki urzędowe: mandaryński, angielski, malajski i hinduski. Wynika to z dużego zróżnicowania etnicznego populacji. Osoby pochodzenia chińskiego stanowią 74,3% społeczeństwa, osoby pochodzenia malajskiego to 13,4% mieszkańców, a kolejne 9% osób zamieszkujących kraj to osoby pochodzenia indyjskiego.

Singapur to także kraj zróżnicowany pod względem religijnym – około 43,2% mieszkańców wyznaje buddyzm/taoizm, a 18,8% stanowią chrześcijanie. Kolejne dwie ważne grupy to wyznawcy islamu i hinduizmu, kolejno 14% i 5% społeczeństwa. Jest to ważna informacja, szczególnie dla przedsiębiorców z branży spożywczej i kosmetycznej, gdyż eksport produktów na rynek singapurski może wiązać się z wymogiem zdobycia certyfikatów halal przez niektórych importerów.

Gospodarka Singapuru

W 2018 roku Singapur znalazł się na 33. miejscu pod względem wartości PKB, 17. pod względem wartości eksportów a także na 16. miejscu w kategorii towarów importowanych. W danym roku kraj wyeksportował produkty o łącznej kwocie 323 mld USD, a towary importowane wyniosły razem 323 mld USD, co spowodowało ujemne saldo handlowe o wysokości -679 mln USD. Wartość PKB wyniosła 364 mld USD, co przekłada się na 64, 582 USD per capita. To jeden z najwyższych wyników w regionie. Dla porównania, w tym samym roku wartość polskiego PKB wyniosła 586 mld USD i 15,421 USD w przeliczeniu na mieszkańca.

Towary najczęściej eksportowane z Singapuru to układy scalone (61 mld USD), rafinowana ropa naftowa (52,4 mld USD), złoto (10,1 mld USD), leki pakowane (8,26 mld USD) i turbiny gazowe (7,96 mld USD). Kraj eksportuje przede wszystkim do Chin, Hongkongu, Indonezji i Stanów Zjednoczonych.

Z kolei do najważniejszych produktów importowanych w 2018 roku można zaliczyć rafinowaną ropę naftową (48 mld USD), układy scalone (46,3 mld USD), ropę naftową (25,8 mld USD), złoto (10,1 mld USD) i części do maszyn biurowych (7,11 mld USD). Singapur najczęściej importuje z Chin, Malezji, Stanów Zjednoczonych, Tajpej i Japonii.

Gospodarka Singapuru

0%
Usługi
0%
Przemysł
0%
Rolnictwo

Atrakcyjne sektory dla polskiego eksportera

Do najbardziej perspektywicznych sektorów dla eksporterów w kraju zalicza się lotnictwo, ICT i technologie cyfrowe, energetyka, opieka zdrowotna, medtech oraz sektor spożywczy. Według statystyk rządowych w Singapurze jest 37 400 międzynarodowych firm, z czego ponad połowa z nich korzysta z Singapuru jako regionalnej siedziby w regionie Azji i Pacyfiku.

Sektor lotniczy

Lotnictwo to jeden z kluczowych sektorów Singapuru. Na terenie kraju znajduje się jest dziewięć lotnisk, z czego największe lotnisko, Singapore Changi Airport, uznawane jest za jeden z najważniejszych portów lotniczych na świecie. Jest to drugie najbardziej oblegane lotnisko w Azji i szóste w skali międzynarodowej. W 2018 roku Changi obsłużyło 65,6 mln pasażerów i przyjęło 2 mln ton ładunków.

Kraj jest regionalnym liderem w dziedzinie konserwacji, remontów i napraw (Maintaince, Repair and Overhall – MRO), a także produkcji i badań rozwojowych w przemyśle lotniczym. W przeciągu ostatnich dwóch dekad, państwo stało się najbardziej wszechstronnym hubem branży MRO w Azji, która generuje 10% całej światowej produkcji MRO. W Singapurze obecni są także światowej sławy projektanci, producenci lotniczy i producenci OEM (Original Equipment Manufacturer). W kraju prowadzona jest produkcja m.in. łopatek wentylatora silnika, obudowy silnika, koła zębatego silnika, zaworów, siłowników siedzeń i systemów zasilania elektrycznego.

Oczekuje się, że sektor OEM w Singapurze będzie rozwijał się szybciej niż MRO. Aktualnie branża stanowi 10% całego przemysłu lotniczego w kraju, jednak według przewidywań do 2030 roku ma osiągnąć 30%. Przyszłe zdolności w zakresie obsługi portów lotniczych również będzie się rozwijać, ponieważ przewiduje się, że liczba pasażerów wzrośnie nawet do 135 milionów do 2030. Do końca tego roku ma zostać także ukończona budowa piątego terminalu na porcie lotniczym Changi.

Sektor ICT

Sektor informacyjno-komunikacyjny w Singapurze jest kluczowym elementem dla praktycznie każdej branży związanej z przemysłem. ICT przekształciło procesy biznesowe, a także zwiększyło produktywność i przy tym konkurencyjność kraju w takich branżach jak finanse, usługi i produkcja.

Singapur jest centrum informacyjnym i technologicznym w Azji i Pacyfiku – kraj stanowi regionalną siedzibę dla wielu międzynarodowych korporacji informacyjnych, w tym Microsoft, Oracle, Amazon Web Services czy Google. Obecnie w Singapurze jest około 150 tysięcy wyszkolonych pracowników ICT.

Rząd Singapuru postrzega inwestycje w ICT jako źródło rozwoju gospodarczego i społecznego, dlatego w 2014 roku został rozpoczęty Projekt Smart Nation. Celem projektu jest wykorzystanie innowacyjnych technologii i rozwiązań, aby uczynić państwo-miasto bardziej energooszczędnym, czystym i zielonym, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej, transportu i mieszkalnictwa.

Polscy przedsiębiorcy z sektora ICT mogą wykorzystać możliwości płynące z wejścia na rynek singapurski, szczególnie w takich branżach jak cyberbezpieczeństwo, Internet of Things, Immersive Media, czy sztuczna inteligencja. Do perspektywicznych branży zalicza się także 5G, chmurę obliczeniową, fintech i automatykę przemysłową.

Sektor spożywczy

W związku z ograniczoną ilością terenów, które mogą zostać udostępnione na rzecz rolnictwa, Singapur importuje 90% swojej żywności. W związku z tym, że kraj liczący sobie 5,5 mln mieszkańców głównie opiera się na zewnętrznych dostawach jedzenia, daje to wiele możliwości dla międzynarodowych przedsiębiorców zainteresowanych eksportem swoich produktów do kraju. Warto zauważyć, że nie wszystkie importowane przez Singapur produkty spożywcze zostają w kraju. Pomiędzy 20 a 25% towarów zostaje ponownie eksportowanych, głównie do innych krajów należących do ASEAN. Do głównych dostawców produktów spożywczych zalicza się Australię, Chiny, Indonezję, Malezję i Stany Zjednoczone.

Największe zainteresowanie rynkowe posiadają produkty z kategorii: nabiał, dobrej jakości mięso, owoce morza, zdrowa i organiczna żywność. Coraz częściej spożywane są także produkty typu „ready to eat”, szybkie, gotowe dania, najczęściej spotykane w sklepach typu „convenience”.

W 2020 roku zauważyć można wzrost zainteresowania polskimi produktami mięsnymi w Singapurze. Na początku kwietnia, rząd singapurski ogłosił potrzebę dywersyfikacji źródeł dostaw produktów rolno-spożywczych. W tym samym miesiącu rozpoczęły się rozmowy między polskimi eksporterami a singapurskimi dystrybutorami, które ostatecznie doprowadziły do podpisania umów odnośnie sprzedaży żywności o łącznej wartości 5 mln PLN. Do końca sierpnia tego roku do Singapuru zostanie przetransportowanych 40 kontenerów, w których będą znajdować się takie produkty jak kurze jaja, mrożone warzywa, czekoladki i napoje. Zainteresowaniem cieszy się także mrożony drób i przetwory mięsne. Według polskich ekspertów podpisanie wspólnego oświadczenia przez oba kraje jest szansą na długoterminowe kontrakty dla wielu lokalnych producentów żywności jak i na wejście na sąsiednie rynki azjatyckie, takie jak Malezja, Indonezja czy Wietnam.

Ułatwienia i bariery

Ponad 99% całego importu trafia do Singapuru bez cła i podlega jedynie podatkowi od towarów i usług, o wysokości 7%. Jednak z przyczyn społeczno-środowiskowych na niektóre towary, jak napoje spirytusowe, wino, wyroby tytoniowe, pojazdy silnikowe i benzyna, kraj nałożył wysokie podatki akcyzowe.

Obecne są także bariery pozataryfowe na niektóre towary, w tym restrykcje i opłaty importowe, regulacje sanitarne i fitosanitarne. Eksport niektórych towarów wiąże się ze wcześniejszym zdobyciem licencji, zezwoleń bądź też wcześniejszego powiadomienia strony singapurskiej. Kontroli podlega m.in. część importowanych produktów rolno-spożywczych, takich jak warzywa i owoce, żywe zwierzęta, mięso i produkty mięsne, a także chemikalia, diamenty, paliwa, broń, produkty zawierające azbest i ropopochodne oraz lekarstwa. Lista wszystkich produktów podlegających kontroli dostępna jest na stronie internetowej służb celnych Singapuru.

Istnieją pewne towary, które objęte są całkowitym zakazem eksportu, są to: zapalniczki w kształcie pistoletu/rewolweru, róg nosorożca i produkty pochodne przetworzone, nieprzetworzone oraz sproszkowane, zakazane urządzenia telekomunikacyjne – odbiorniki, urządzenia skanujące, urządzenia do zmiany głosu, urządzenia do zakłócania komunikacji radiowej, aparatura wojskowa, oraz sztuczne ognie i guma do żucia.

Towary przechodzące największa kontrolę to te z sektora rolno-spożywczego. Jeśli chodzi o produkty weterynaryjne, takie jak surowe mięso, przetwory i jaja, konieczne są specjalne zezwolenia zarówno w kraju eksportera jak i zakładu eksportującego. Na ten moment Polska posiada pozwolenia na sprzedaż do Singapuru wieprzowiny, drobiu, jajek. Do eksportu produktów odzwierzęcych konieczne jest wypełnienie formularzy aplikacyjnych o akredytacje eksportową przez Singapore Food Agency (SFA). Dokumenty muszą zostać złożone za pośrednictwem Głównego Inspektoriatu Weterynaryjnego (GIW). Formularze dostępne są na stronach obu instytucji.

Do głównych barier eksportu towarów do Singapuru dla polskich przedsiębiorców zaliczyć można także odległość między dwoma krajami. Wiąże się to z dużymi kosztami transportu towarów w stosunku do niewielkiej wielkości grupy konsumenckiej (5,7 mln mieszkańców).

Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest przejrzystość rynku singapurskiego i zrozumiała dla zagranicznych firm praktyka prowadzenia biznesu. Działania administracyjne wobec przedsiębiorców w większości przypadków są prowadzone sprawnie i w przejrzysty sposób, a dobrze rozwinięta infrastruktura państwa ułatwia proces dystrybucji zagranicznych produktów. Pośród mieszkańców kraju powszechnie znany jest język angielski dzięki czemu proces rejestracji przedsiębiorców zostaje znacznie uproszczony.

Umowy gospodarcze między Polską a Singapurem – DORADZTWO SINGAPUR

Polska i Singapur podpisała między sobą niżej wymienione gospodarcze umowy dwustronne:

 • Umowa o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji z dnia 3 czerwca 1993 r.
 • Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem z dnia 4 listopada 2012 r.
 • Porozumienie o współpracy między Krajową Izbą Gospodarczą i Singapore Business Federation (SBF), organizacją zrzeszającą izby handlowe działające w Singapurze z dnia 11 października 2007 r.
 • Umowa między Rządem RP a Rządem Republiki Singapuru o transporcie lotniczym podpisana 22 maja 2014 r.
 • Porozumienie o współpracy między Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Singapore Business Federation (SBF) z dnia 22 maja 2017 r.
 • Porozumienie o współpracy między Polską Agencją Inwestycji i Handlu a International Enterprise (IE) Singapore z dnia 22 maja 2017 r.
 • Porozumienie o współpracy w zakresie wymiany doświadczeń w obszarze innowacji finansowych pomiędzy KNF i Monetary Authority of Singapore z listopada 2017 r.
 • Porozumienie o współpracy pomiędzy Doliną Lotniczą a Association of Aerospace Industries Singapore (AAIS) z marca 2017 r.
 • Porozumienie o współpracy pomiędzy Singapore Institute of Building Ltd. a Wschodnim Klastrem Budowlanym ze stycznia 2018 r.

Singapur jest czternastym największym partnerem handlowym Unii Europejskiej, a także najważniejszym partnerem spośród krajów ASEAN, przy czym UE posiada pokaźne saldo dodatnie w handlu towarami i usługami z Singapurem. Kraj jest głównym celem inwestycji europejskich w Azji i trzecim co do wielkości inwestorem azjatyckim w UE, zaraz po Japonii i Hongkongu.

W 2018 roku wymiana handlowa między Polską i Singapurem wyniosła 829 mln USD. Eksport polskich produktów do Singapuru wyniósł 320 mln USD, a wartość produktów sprowadzonych do Polski wynosiła 509 mln USD. Polska eksportuje do Singapuru przede wszystkim maszyny, urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz części do nich, różne środki transportu, w tym pojazdy, samoloty, statki a także metale nieszlachetne.

Singapur pełni ważną rolę dla europejskich przedsiębiorców, zarówno jako rynek docelowy, jak i rynek pośredni, dający możliwość ekspansji do innych krajów azjatyckich. 10 tysięcy europejskich firm pozostaje zarejestrowanych w Singapurze – mieszka tam około 120 tysięcy obywateli Europy, z czego około 1000 stanowią Polacy.

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Singapurem (w skrócie EUSFTA) weszła w życie pod koniec 2019 roku, dokładnie 21 listopada. Porozumienie obejmuje bezcłowy eksport dóbr i ułatwia dostęp do rynku usług, szczególnie tych finansowych, prawnych, telekomunikacyjnych i pocztowych. Dokument porusza także kwestię ochrony własności intelektualnej, zniesienia barier technicznych w handlu, polityki konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju obu stron. Umowa przewiduje zniesienie ceł na produkty eksportowane w ciągu pięciu lat od wejścia UESFTA w życie, jednak 80% została zniesiona już w 2019 roku.

Pozycja Singapuru jako partnera handlowego UE już teraz jest silna, a wraz z EUSFTA status kraju najprawdopodobniej jeszcze się umocni. Polscy eksporterzy muszą jednak pamiętać o dużej ilości firm konkurencyjnych na rynku, pochodzących zarówno z krajów azjatyckich, jak i zachodnich. Mimo to, Polska dzięki produktom o dobrej jakości i przystępnej cenie ma możliwość stać ważnym ośrodkiem handlowym, spośród europejskich partnerów kraju. W Singapurze obecne są polskie instytucje wsparcia jak Zagraniczne Biuro Handlowe, które pomagają przedsiębiorcom w rozpoczęciu działalności na rynku singapurskim.

POLSKI EKSPORT DO SINGAPURU

SZANSE

 • Strategiczne położenie kraju
 • Konieczność importu produktów z sektora wydobywczego ale także elektronicznego, spożywczego, farmaceutycznego i medycznego.
 • Dobrze rozwinięta infrastruktura i system transportowy
 • Wysoka pozycja w rankingach dotyczących prowadzenia biznesu
 • Dynamicznie rozwijająca się gospodarka
 • Niewielka ilość towarów podlega opodatkowaniu

ZAGROŻENIA

 • Dominacja importu z Chin i Malezji
 • Duża odległość między Polską a Singapurem wiąże się z dużymi kosztami transportu
 • Potrzeba zdobycia licencji i zaświadczeń na niektóre produkty, w tym przede wszystkim na produkty spożywcze