15

Miejsce Dubaju w rankingach najbardziej luksusowych miast na świecie

20

Liczba marin w ZEA

1,5 mld $

Wartość rynku łodzi rekreacyjnych i luksusowych w ZEA w 2018 roku

WARTOŚĆ IMPORTU ŁODZI REKREACYJNYCH W ZEA

Luksusowe marki symbolem statusu społecznego

Eksponowanie bogactwa jest w ZEA ważnym wyznacznikiem statusu społecznego, warunkuje ono pewne zachowania konsumenckie, w tym również sięgania po towary z wyższej półki, luksusowe, markowe produkty, które pozwalają na identyfikowanie się konsumenta z określoną grupą społeczną, zapewniają akceptację społeczną i wzmacniają status. Arabowie w ZEA, podobnie jak zachodni konsumenci, postrzegają globalne marki luksusowe jako symbole dobrobytu i statusu społecznego. Elementem wpisującym się w ten schemat jest posiadanie drogich i luksusowych jachtów, co tworzy obiecujące perspektywy dla polskich producentów. Łodzie motorowe w ZEA od lat są ważnym i dochodowym rynkiem. 

Czynniki decydujące o wyborze dóbr luksusowych 

 W 2017r. Dubaj znajdował się w pierwszej piętnastce najbardziej luksusowych miast na świecie. ZEA obok Arabii Saudyjskiej pretendują do miana czołowego rynku dóbr luksusowych w regionie, toteż globalne marki towarów luksusowych są tam obecne. Według raportu Deloitte Global Powers of Luxury Goods 2019 rosnące rynki dóbr luksusowych należą do Chin, Rosji i właśnie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Globalizacja zmieniła specyfikę rynku dóbr luksusowych, wymagając większej personalizacji produktów. W obrębie jachtów również ważna jest pewna elastyczność producenta i umożliwienie klientom z Zatoki wykonanie własnych projektów i modyfikacji. Szczególnie dotyczy to wyposażenia i wystroju wnętrz łodzi. Z kolei, według raportu Deloitte z 2017 rokunawet 45% konsumentów poszukuje produktów spersonalizowanych. Zmieniający się styl życia w ZEA sprawia, że mają oni większą wiedzę i są bardziej świadomi, poszukując produktów, które pasują do ich wizerunku. Łodzie motorowe w ZEA wiążą się z dużymi oczekiwaniami konsumentów. 

Zakupy na podstawie opinii

Istotnym czynnikiem wpływającym na popularność danego produktu w ZEA jest nie tylko europejska lub amerykańska produkcja (co wzmacnia prestiż), ale również jakie posiada opinie i czy był już przez kogoś wypróbowany. Klienci są bardziej skłonni do kupienia towaru na podstawie opinii kogoś z rodziny lub znajomychW języku angielskim określane jest to terminem „opinion leadership”. Składa się na niego rozprzestrzenianie informacji oraz wpływ tzw. opinion leadera. Tego rodzaju liderem jest ktoś poważany w danej grupie, uważany za osobę posiadającą wiedzę i doświadczenie. Mieszkańcy ZEA często przed dokonaniem zakupu zwracają się o radę do znanego sobie autorytetu i na podstawie jego opinii dokonują wyborów.  Łodzie motorowe w ZEA także podlegają tym trendom. 

Dlatego ważne jest, by produkt był wcześniej znany środowiskom opiniotwórczym. W tym przypadku istotna jest zatem obecność na targach czy pokazach, gdzie potencjalni klienci mieliby możliwość zapoznania się z produktem. Najbardziej prestiżowe targi w tej dziedzinie to Dubai International Boat Show.  Jest to trwające pięć dni wydarzenie dedykowane nie tylko superjachtom, ale również katamaranom i jachtom żaglowym. 

Wzrost zainteresowania kursami żeglarskimi

Łodzie motorowe w ZEA – eksport łodzi rekreacyjnych


Co istotne z punktu widzenia producentów chcących eksportować do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wartość importu łodzi rekreacyjnych w 2018 r. wynosiła około 102 mln USD. Główni eksporterzy do ZEA to: Włochy (32,4%), Wielka Brytania (22,8%) USA (19,9%), Polska (6,68%), Chiny (3,58%), Francja (2,93%). Wartość importu łodzi z Polski to 6,78 mln USD. Dominują jachty włoskich i francuskich producentów, m. in.: Rosetti SuperYachts, Benetti Yachts, Ferretti Group, Icon Marine, Baglietto, Apreamare, Paolo Molinari, CRN Yachts, Beneteau, Jeanneau. 

Warto zauważyć, że ZEA przyciągają nie tylko turystów, ale również zagranicznych pracowników. Ze względu na wzrost zainteresowaniakursami żeglarskimi i licencjami na obsługę małych i średnich łodzi (tzw Dubai Marine Driving License w dwóch kategoriach 12m i 24 m) wśród napływowych mieszkańców ZEA, należy poszukiwać potencjalnych klientów wśród tej grupy odbiorców (będą to głównie klienci pochodzący z Rosji oraz Indii). Działająca w ZEA firma International Yacht Training prowadzi szkolenia (w ramach Marine Concept) również w języku hindi lub tamiliskim, toteż wydaje się, że targetem w tym przypadku są głównie klienci nieemiraccy. 

Dubaj światowym centrum jachtowym

Infrastruktura


Obecnie największa emiracka stocznia jachtowa to Gulf Craft, działająca od 1982 roku (właściciel marki Majesty YachtsOryx i Silver Craft). W ciągu ostatnich lat następuje dynamiczny rozwój infrastruktury cumowania jachtów. W widoczny sposób ZEA dążą do uczynienia z Dubaju światowego centrum jachtowego, czemu ma służyć współpraca Dubai International Boat Show i Dubai International Marine Club. 

Według danych  z 2017 roku, Zjednoczone Emiraty Arabskie mają obecnie niespełna 35 przystani (marin) . W samym Dubaju znajduje się ponad 3000 miejsc do cumowania łodzi, a zapotrzebowanie na miejsca jest na tyle duże, ze niektórzy właściciele łodzi zmuszeni do cumowania ich w innych emiratach, najczęściej w Abu Zabi. Największym centrum cumowania jachtów jest Dubai włącznie z Dubai Maritime City. Według Dubai Maritime City Authority sektor morski jest głównym źródłem dochodu tego emiratu i opiewa na 14,4 mld AED i zapewniając ok. 75 tys. miejsc pracy. 

Stale rozwija się Dubai Harbour, nabrzeże zdolne pomieścić 1100 jachtów o długości 85 m (superjachty), zwiększając swą pojemność o 50 procent. Przystań ma być poszerzona o kompleks sklepów, biur, restauracji, hoteli, sal konferencyjnych, hal do organizacji wydarzeń kulturalnych. Realizacji projektu podjęło się Meraas Holdings, ciekawym elementem będzie wieża podobna do słynnej Burdż KhalifaPierwsze 800 miejsc do cumowania na terenie nowego obiektu morskiego ma być gotowych na wrzesień 2020 roku. Łodzie motorowe w ZEA są także nieodłącznie związane z jednym z największych portów dla jachtów w kraju, Dubai Lighthouse. 

W Al Marsa rozbudowuje się także nabrzeżny kompleks Dubai Marina, w skład którego zalicza się również Marina Plaza i Marina Mall, gdzie wiele firm posiada swoje punkty sprzedażowe i punkty wynajmu łodzi i jachtów (m. in. Nanje Yacht and Charter, Love Boat, Xclusive Yachts Charter itp.). Co ciekawe Abu Dhabi Grand Prix odbywają się na torze wyścigowym Yas Marina Circuit na należącej do Abu Dhabi wyspie Yas. Od tego czasu wyspa Yasstała się popularnym miejscem cumowania jachtów, ma rozbudowaną infrastrukturę dla użytkowników jachtów oraz zainteresowanych czarterem łodzi. Wiele ofert czarterowych jest dostępnych również w pozostałych emiratach: Adżman, Fudżajra, Ras al KhaimahShardży i Umm al Quwain.  

Zwiększenie miejsc dla cumowania jachtów przekłada się na wzrost sprzedaży. Rośnie także popularność turystyki morskiej i przybrzeżnej. W ostatnich latach w ZEA odnotowało znaczny wzrost na rynku łodziszczególnie łodzi rekreacyjnych – w 2019 roku w kraju znajdowało się ponad 10 000 zarejestrowanych małych i średnich łodzi oraz znaczna część z 216 40-metrowych supersachtów zarejestrowanych na Bliskim Wschodzie. W 2018, Włochy wyeksportowały do ​​Zjednoczonych Emiratów Arabskich supersachty, łodzie, motorówki, statki, łodzie wiosłowe i kajaki o łącznej wartości 34 mln euroBył to wzrost o ponad 111w porównaniu z 2017 rokiem, w którym włoski eksport łodzi do ​​ZEA wyniósł około 16 mln euro. 

Łodzie motorowe w ZEA – sportowy design

Trendy


  • Szczególnie widoczny jest trend w produkowaniu luksusowych jachtów i łodzi o sportowym, nowoczesnym wyglądzie przez producentów samochodów, w tym Lexusai Mercedesa (model Arrow 460-Granturismo). Sprzedając do ZEA należy wziąć pod uwagę design, elastyczność oraz personalizowanie wnętrz jachtów. 
  • Stopniowo wprowadzane są również na rynek nowości, w tym łodzie elektryczne. Warto wspomnieć, że o nowatorskim projekcie latającego superjachtu George’a Luciana. 
  • W ZEA poza luksusowymi jachtami i katamaranami reklamują się również niewielkiełodzie niskobudżetowe. Dominuje kreatywność, odważny i orygnialny design. 
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie są zainteresowane rozwojem projektów tzw. willi na wodzie. Jedną z tego rodzaju inwestycji jest projekt The Floating Seahorse, który zakłada wybudowanie kilkudziesięciu willi na wodzie w tzw. archipelagu „The World” w obszarze nazywanym Sercem Europy, który odwzorowuje mapę globu. Do projektu zaangażowano firmę Kleindienst Group. 
  • Damen, holenderska grupa stoczniowa, sprzedała ZEA kuter patrolowy Ad Comet z aluminiowym kadłubem, radarem nawigacyjnym Furuno i transponderem systemu AIS. Odbiorcą było przedsiębiorstwo Mohamed Saqr Alfalahi General Meintenance. Kuter zbudowano na miejscu w stoczni Albwardy Marine Engineering w Szardży, jest to filia grupy Damen o nazwie Damen Shipyards Sharjah. Ma on służyć patrolowaniu wód wokół Abu Dhabi. 
  • Interesującym faktem jest przyjęcie przez stocznię Sunreef Yachts z Trójmiasta zamówienia na projekt luksusowej, pływającej restauracji przeznaczonej do organizowania spotkań biznesowych i imprez, która ma kursować między Dubajem a Abu Dhabi. Ma ona pomieścić do trzystu osób. Nie jest to klasyczny jacht, lecz katamaran, ponieważ nie jest łodzią jednokadłubową i zapewnia większą stabilność. 

Erwin Bamps, dyrektor wykonawczy emirackiej stoczni Gulf Craft, zwraca uwagę na zmiany zachodzące w postrzeganiu własności. Młodsze pokolenie będzie odchodzić od posiadania na rzecz pożyczania, tę tezę zdaje się potwierdzać mnogość firm czarterujących jachty w ZEA. Zwiększenie rynku czarteru jachtów podniesie również zapotrzebowanie na produkt uniwersalny, odpowiadający gustom większości klientów, odchodząc od projektów spersonalizowanych. Według E. Bampsa dostosowywanie do gustów klientów indywidualnych (ang. customization) maleje w zakresie jachtów średniej wielkości. Klienci wolą kupić większy, dobrze wyposażony jacht, ale pozbawiony udziwnień, szczególnie istotna jest przestrzeń, ilość miejsca, nieprzeładowanie. 

Riju George, dyrektor targów Dubai International Boat Show uważa, że rynek łodzi w ZEA stale się rozwija i będzie dalej rosnąć. W związku z ostatnimi inwestycjami w rozwój infrastruktury miasta (tylko w 2018r. zainwestowano 239 mld Dh) w rozbudowę portów w całym kraj, ZEA może stać się jednym z centralnych punktów w światowym sektorze łodzi.  

Znaczna część wzrostu będzie koncentrować w okól Dubaju. Zgodnie z indeksem rozwoju Międzynarodowego Centrum Wysyłkowego, Emirat w 2019r. był 5 najważniejszym z 43 światowych centrów wysyłkowych, m.in dzięki jakości i szerokości usług biznesowych. To w połączeniu z strategią rozwojową Dubai Industrial 2030 (DIS) sprawia, że ogólne perspektywy dla sektora morskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są pozytywne.