3

Miejsce Japonii w światowych rankingach wielkości rynków IT

37,2 mld USD

Wartość rynku oprogramowania w Japonii w 2019 roku

92%

Użycie Internetu wśród obywateli Japonii

PRYWATNE INWESTYCJE W SEKTOR IT W JAPONII

Trzeci największy rynek IT na świecie

Rynek IT w Japonii jest jednym z największych na świecie. Charakteryzuje się stabilnym wzrostem oraz przewidywalnym, konsekwentnym rozwojem. Japonia jest krajem największych producentów o dobrze zorganizowanych kanałach dystrybucji oraz silnej pozycji sprzedawców detalicznych. Kraj Kwitnącej Wiśni jest również współodpowiedzialny za najnowsze trendy w sektorze IT oraz dyktowanie cen rynkowych. To także miejsce największych pokazów handlowych i targów technologicznych.

Rynek oprogramowania w Japonii w 2019 był wart 37.2 mld USD,  a rynek sprzętu komputerowego miał wartość około 22.9 mld USD a rynek urządzeń komunikacyjnych 3.1 biliona JPY. W tym samym roku ogólne wydatki na IT wyniosły 169,5 mld USD.

Japonia przez długie lata była prekursorem rozwoju technologii oraz przemysłu IT poprzez sektor gier, robotyki oraz nacisk na unowocześnianie metod oszczędzania energii, a także eksperymentowanie z technologią sztucznej inteligencji. Mimo silnej konkurencji, kraj wciąż jest jednym z liderów wpływających na globalne trendy, a japońska jakość i innowacyjność ma wciąż wiele do zaoferowania na międzynarodowych rynkach.

Najbardziej dochodowe dziedziny IT

Najważniejsi gracze na rynku

W roku 2018, region Azji i Pacyfiku stanowił największą część globalnego sektora IT – do krajów azjatyckich należało 34%  całego rynku. W kraju swoją siedzibę posiadają międzynarodowi giganci technologiczny, zajmujący się wielosektorowym rozwojem przemysłu. Do największych japońskich firm, które posiadają takie udziały w branży IT należą firmy motoryzacyjne jak Toyota, Honda, Japan Post Holdings czy Softbank.

Rynek IT w Japonii charakteryzuje się obecnością koncernów takich jak: Fujitsu (wartość firmy w połowie 2020 wynosiła 23.88 mld USD), NEC (10.1 mld USD), Hitachi (wartość w 2019 wynosiła 31.3 mld USD) , NTT Data (16.89 mld USD), IBM Japan (902 mld JPY), Canon MJ (22 mld USD), Otsuka Shokai (609 mld JPY), a także TIS Intec Group (382 mld JPY). Natomiast do największych dystrybutorów oraz sprzedawców w branży technologii informacyjnych, teleinformatyki, telekomunikacji oraz sprzętu pochodnego, sprzedawców komputerów, dysków twardych i aplikacji należą: Toyota, Nissan, MUFG, TEPCO oraz Tokyo Gas.

Według Statista.com, do głównych japońskich firm internetowych, które osiągnęły miliardowe wyceny w 2019 roku należały SoftBank Corp (11.92 mld JPY) i  Rakuten Inc.(1.3 mld). Warto także wymienić przedsiębiorstwa osiągające milionowe zyski jak, Yahoo! Japan Corporation (588 mln JPY), GMO Payment Gateway Inc. (572.12 mln JPY),  CyberAgent Inc. (543.63 mln JPY), Kakaku.com (442.89 mln JPY) oraz Matsui Securities Co. Ltd. (266.01 mln JPY) i DeNA Co. Ltd. (247,48 mln JPY). Firmy te posiadają największe udziały na wewnętrznym rynku. Ich marki są rozpoznawalne zarówno wśród Japończyków, jak i na całym świecie.

Inwestycje w IT

Japonia dąży do osiągnięcia nowego modelu społeczeństwa, tzw. „Society 5.0” poprzez wykorzystanie innowacji technologicznych, w tym Internet of Things, Sztucznej Inteligencji (AI) i Big Data. Ideą reformy jest nie tylko cyfryzacja gospodarki, a cyfryzacja na wszystkich poziomach społeczeństwa japońskiego. Rząd japoński ogłosił koncepcję „Connected Industries”, według której branże IT zapewnią rozwiązania dla różnych problemów w kraju, jak np.  szybko starzejące się społeczeństwo, zwiększające potrzebę na cyfrową transformacje opieki zdrowotnej. W tym celu realizowany jest szereg inicjatyw politycznych we współpracy z podmiotami z sektora prywatnego, na które tylko w 2018 roku przeznaczono 500 mln USD.
Dwie ważne strategie przyjęte przez rząd Japonii w odniesieniu do sektora ICT i promowania zaawansowanych technologii to „Comprehensive Innovation Strategy” i „Future Investment Strategy 2018”. Zostały one opracowane m.in. w związku z problemem niewystarczającej ilości dobrze wykwalifikowanych pracowników z branży  technologii informacyjnych na rynku japońskim. W efekcie do 2025 roku, ma zostać wykształconych dziesiątki tysięcy zaawansowanych pracowników z branży IT. W tym celu, rząd dodał informatykę jako obowiązkowy przedmiot na egzaminach wstępnych do uniwersytetów, a także stworzył środowisko, w którym wszyscy studenci mogą brać udział w zajęciach z matematyki i naukach ścisłych oraz wprowadził stosowane przekrojowe wydziały studia. W rynek IT w Japonii włącza się także rozbudowane programy e-learningu, skupiające się w dużej mierze na aplikacjach dla uczniów oraz chętnych do nauki języków obcych.

Wzrost eksportu sprzętu ICT

Sprzęt ICT

Japoński rynek ICT jest rozwinięty i cieszy się dobrą reputacją na całym świecie. Globalnie, Japonia znajduje się na trzecim miejscu pod względem wielkości rynku ICT, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Chinach. W 2018 roku wartość sektora wyniosła 220 mld USD.

W 2019 roku w Japonii zatrudniano 2 176 000 specjalistów ICT. Kraj jest liderem zarówno w dziedzinie rozwoju technologii poprzez badania, jak i wprowadzania nowych technologii na rynek dzięki wydajnej produkcji. Japońskie konglomeraty ICT posiadają globalny zasięg rynkowy. Do największych korporacji zaliczyć można przede wszystkim Sony, Panasonic, Fujitsu, NEC i Toshiba, a także NTT DoCoMo, SoftBank, Canon, Hitachi i Mitsubishi Electric.

W ostatnich latach wzrost rynku zahamował jednak w związku ze zwiększonym nasyceniem rynku krajowego, szczególnie w przypadku komputerów oraz tradycyjnych rozwiązań oprogramowania i usług. Pomimo znaczenia technologii w Japonii, w kraju brakuje oprogramowania i firm internetowych w skali Amazon i Google. Rząd i firmy technologiczne pracują nad tym, aby Japonia nadążała za najnowszymi technologiami, takimi jak analiza danych i Internet od Things (IoT), aby zapewnić sobie możliwość konkurowania z globalnymi graczami również w przyszłości.

Mimo to rosnąca wartość zagranicznego eksportu japońskich marek świadczy, że ich obecność na światowych rynkach pozostaje znacząca. Silna pozycja japońskich producentów nie zmienia jednak faktu, że odnotowuje się także obecność zagranicznych marek na wewnętrznym rynku japońskim. Dla polskich i europejskich eksporterów oznacza to pozytywny trend.

Projekty technologiczne

W 2017 roku, rozwijane były projekty technologiczne zajmujące się: produkcją platform IT i sprzętu IoT (Internet of Things), M2M (komunikacja maszyny z maszyną, machine- to-machine), zintegrowanych systemów domowych, AI oraz e-learningu, IaaS (Infrastructure as a Service, dostarczającego usługi, złącza internetowe, przechowującego i operującego sprzętem hardware, software, itp.) oraz Chmur wykorzystywanych w usługach finansowych (fintech). Innowacje te znalazły zastosowanie w BI oraz analizie danych, zarządzaniu przedsiębiorstwami, SCM (supply chain management), ECM (enterprise chain management), aplikacjach mobilnych oraz urządzeniach Smart, jak również ułatwiły transfer danych czy plików.

Z sektora usług IT związanych z bezpieczeństwem, wdrażano rozwiązania umożliwiające monitoring urządzeń, zarządzanie kwarantanną (w przypadku potencjalnych wirusów), zabezpieczenia biometryczne oraz odzyskiwanie danych i zarządzanie prawami własności do danych informacji.

Na czym koncentruje się branża?

Na czym koncentruje się branża?

Najpopularniejsze technologie w ostatnich latach i tych, wśród których dalej można prognozować wzrost związane są z udoskonalaniem IoT, rozwijaniem Chmur Iaas jak i prywatnych wirtualnych chmur. Największymi graczami w tym sektorze do tej pory byli: AWS, NTTCom, Fujitsu, SFDC, Softbank, Experian, NTT Data oraz NSSOL. Inne zagadnienia, którymi zajmowano się w japońskim sektorze IT w ostatnich latach to: rozwijanie usług sieciowych, redukcja kosztów operacyjnych, kosztów IT, poprawa jakości obsługi klienta, poprawa wydajności i niezawodności systemów, integracja danych z dotychczasowymi systemami, strategiczne wykorzystanie danych, ochrona przed atakami cybernetycznymi, ochrona poufnych danych i danych osobowych.

Ważnymi zadaniami pozostały również: promocja innowacyjności w biznesie, rozwój nowych stylów pracy, procesy wspomagania decyzji w zakresie zarządzania, globalne wsparcie biznesowe, wsparcie kontroli wewnętrznej i zgodności oraz zgłębianie badań i rozwoju w zakresie szkoleń personelu IT i restrukturyzacji organizacji. Ważnymi zadaniami, wokół których koncentrują się przedsiębiorstwa IT są także: integracja oraz restrukturyzacja platform IT, wizualizacja oraz optymalizacja procesów biznesowych, a także unowocześnienie środowiska sieci. To właśnie im nadawany jest priorytet.

E-learning

Przewiduje się, że do końca 2020 roku rynek E-learningu w Japonii będzie wart 246 mld yenów, co stanowiłoby dwukrotnie większą kwotę w porównaniu do roku 2012. Branża zdominowana jest przez biznesy typu B2C (Business to Consumer), skierowane do osób indywidualnych. Firmy typu B2B (Business to Business) kierujące swoje usługi do organów korporacyjnych rozwijają się coraz lepiej -przewiduje się stabilny wzrost tego typu usług w najbliższych latach, ze względu na rosnące inwestycje w szkolenia pracowników.

Jeśli chodzi o współpracę polsko-japońską w zakresie e-learningu, pojawiają się problemy związane z koniecznością posiadania reprezentacji firmy. Jest ona konieczna nawet jeśli firma lub serwis funkcjonuje wyłącznie w cyberprzestrzeni. W Japonii dużym poważaniem cieszą się organizacje, takie jak szkoły, instytucje czy uniwersytety, gdyż duże znaczenie przywiązuje się do relacji personalnych. Podobnie przy nawiązaniu transakcji biznesowych. Dlatego firmy internetowe oferujące różnego rodzaju serwisy i platformy e-learningowe pozbawione są tej renomy – jedynie dobrze znanym firmom i japońskim konglomeratom (np. Toyocie) patronującym dane platformy udało się zaistnieć w świadomości Japończyków.

Należy jednak pamiętać, że w japońskim systemie edukacji (czy to edukacji językowej, czy współczesnych technologii informacyjnych, itp. ) zmiany zachodzą powoli. Ważne są spotkania w grupie, w przestrzeni wspólnej oraz interakcje, dlatego koniecznością jest by e-learning potraktowany został jako dodatek lub został uzupełniony o lokalne reprezentacje, w postaci siedzib i przedstawicielstw firm.

Internet of Things

W 2018 roku, wartość branży IoT na kontynencie azjatyckim wyniosła 74.5 mld USD – przewiduje się, że Azja będzie dominować na globalnym rynku Internet of Things. Branża w Japonii wciąż rozwija się przede wszystkim w domenie bezpieczeństwa, zdalnego monitoringu, działania czujników, śledzenia przesyłek, płatności/POS, liczników Smart itp.

Badania rynku ICT w Japonii wskazują wzrost w sprzedaży w nadchodzących latach. Według raportu International Data Corporation (IDC) z 2018 roku, wartość lokalnego sektora bezpieczeństwa informacji wyniosła 2.7 mld USD, a do 2022 ma wzrosnąć o kolejne 25% do 3.3 mld USD. Wartość samego oprogramowania związanego z bezpieczeństwem ma wynosić 2.2 mld.

Japońskie Narodowe Centrum ds. Gotowości i Strategii Cyberbezpieczeństwa (NISC) jest wiodącą agencją rządową zajmującą się tworzeniem krajowej strategii bezpieczeństwa cybernetycznego. NISC pomaga również wszystkim agencjom rządu centralnego w tworzeniu i wdrażaniu polityk i środków bezpieczeństwa cybernetycznego. Instytucja ogłosiła w 2018 roku Krajową strategię na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego 2019. Nowa strategia wskazuje na pilną potrzebę wzmocnienia środków bezpieczeństwa cybernetycznego na wszystkich poziomach społeczeństwa japońskiego i we wszystkich aspektach rozwoju technologicznego. Duże zapotrzebowanie na tego typu usługi może być okazją dla firm zagranicznych na poszerzenie swojej działalności o rynek japoński.

Perspektywy dla polskich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy oferujący domowe systemy typu smart home powinni wziąć pod uwagę ekspansję na rynek japoński.  W 2018 roku, krajowa branża była warta 3 mld USD, oczekuje się także, że liczba „inteligentnych domów” w Japonii osiągnie 7 milionów do 2024 roku.
Rozwój rynku inteligentnych domów wynika z takich czynników, jak znaczny wzrost rynku Internet of Things, potrzeba wdrożenia środków redukcji kosztów poprzez systemy automatyki domowej, duża liczba producentów technologicznych rozszerzających portfolio produktów oraz rosnące znaczenie monitorowania domów z odległych lokalizacji.

Należy jednak brać pod uwagę, że kwestie związane z naruszeniem prywatności i bezpieczeństwa jednak mają negatywny wpływ na branże i nieco spowalniają rozwój rynku smart home w kraju.

Startupy

Według raportu McKinsey Global Institute, w 2019 w Azji znajdowało się 30% wszystkich światowych „jednorożców”, czyli startupów, których wartość wyceniana jest na powyżej 1 mld USD.  Było ich łącznie 119.  W samej Japonii tego roku znajdowały się trzy: Preferred Networks, Liquid Group i SmartNews. Pierwszy Startup zajmuje się programowaniem Sztucznej Inteligencji (AI) i stosuje uczenie maszynowe do różnych technologii napędzających dziedzinę Internet of Things.  Liquid Grup to giełda kryptowalut. Z kolei SmartNews to aplikacja, która tworzy spersonalizowane kanały informacyjne na podstawie treści wiodących wydawców i portali informacyjnych.

Na początku 2020 roku, do japońskich jednorożców dołączyły firmy TBM i Clean Planet, zajmujące się opracowaniem nowego materiału na bazie wapnia jako alternatywy dla papieru i plastiku i wprowadzaniem praktycznych zastosowań nowej energii wodoru za pomocą reakcji jądrowych skondensowanej materii.

Jeszcze do niedawna do tego grona należało Mercari, firma e-commerce, tworząca platformę na internetowym rynku sprzedaży typu C2C, jednak straciła swój status jednorożca w 2018 roku.

Jest to stosunkowo niewielka liczba startupów, biorąc pod uwagę fakt, że gospodarka kraju jest trzecią największą na świecie, co częściowo związane może być z dotychczasowym brakiem inwestycji w tego typu przedsiębiorstwa w Japonii. W kraju nie jest obecny program wsparcia, a startupy mogą liczyć na pomoc tylko w nielicznych regionach państwa, jak miasto Fukuoka. Rząd w kraju ma w planach jednak to zmienić i wyznaczył sobie cel by do 2023 roku na terenie Japonii znajdowało się 20 startupów.

Na największe perspektywy rozwoju wskazuje się firmy specjalizujące się w SaaS (Software as a Service), Iaas (Infrastructure as a Service), Paas ( Platform as a Service), AI i Robotyka.  Dwie ostatnie dziedziny są postrzegane jako szczególnie ważne w kwestii rozwoju technologii i cyfryzacji sektora opieki zdrowotnej w kraju. Z kolei do znanych, japońskich startupów z dziedziny Paas należy AnyFlow, pomagający firmom w łączeniu i integrowaniu różnych platform Saas.

Popularne stają się także niestandardowe platformy e-commerce, oparte na modelu subskrypcji, który pozwala startupom zabezpieczyć bazę sprzedaży i przewidzieć przyszły wzrost.

Fintech

Od 2017 roku, zaobserwować można znaczny rozwój w branży fintech. Pod koniec tego samego roku,  Urząd miasta Tokio sformułował program Global Financial City: Tokyo Vision w celu uczynienia miasta bezkonkurencyjnym globalnym centrum finansowym. W ramach planu TMG uruchomiono m.in. Fintech Business Camp Tokyo, aby zaprosić zagraniczne startupy z najnowocześniejszymi technologiami i modelami biznesowymi do Tokio.

Firmy inwestujące w fintech skupiają się wokół sektora crowd fundingu, sektora bankowego oraz pożyczek, płatności i bezpieczeństwa przepływu środków. LINE – popularny w Japonii serwis służący do komunikacji, również oferuje usługi płatności. Podobnie oferty przewoźników SUICA, JR East, JR Westa, ICOCA oraz PASMO zostały wzbogacone o możliwość używania środków płatniczych z transportu – elektronicznej opłaty za przejazd w komunikacji miejskiej.

Grupa finansowa Mitsubishi UFJ (MUFG) utworzyła Dział Innowacji Cyfrowych i rozpoczęła program akceleratora cyfrowego MUFG w 2016 roku. Oprócz tego, MUFG opracował system płatności oparty na blockchain we współpracy z amerykańską firmą technologiczną Akamai.

Kilka banków japońskich eksperymentuje również z technologiami typu blockchain i kodami QR, aby zwiększyć efektywność płatności cyfrowych. Należą do nich m.in. Bank Fukuoka, Yokohama Bank i Resona Bank, które opracowały system rozliczania kodów QR, pobierające opłaty bezpośrednio z konta.

Organy regulacyjne w Japonii nalegają na wprowadzanie innowacji w branży fintech poprzez ustanowienie szeregu przepisów dotyczących takich obszarów, jak blockchain, kryptowaluty i interfejsy API, a także inicjatywy wspierające nowe firmy fintech. Ma to na celu skuteczne włączenie fintech do japońskiego krajobrazu gospodarczego.

Ostatnie zmiany w ustawie o bankowości ułatwiły proces wprowadzania usług finansowych, wykorzystujących interfejsy API, z rozszerzonym rozwiązaniem ochrony korzystających z nich  klientów. Japonia stała się również pierwszym krajem na świecie, który wyjaśnił swoją sytuację prawną w zakresie kryptowalut. Ustalając, w jaki sposób będą traktowani dostawcy usług wymiany kryptowalut, japoński rząd utorował drogę do stworzenia mechanizmów ochrony klientów i ułatwia transakcje w kryptowalutach.

Rynek IT w Japonii – sektor gier

Japoński rynek gier komputerowych stanowi trzeci największy na świecie. W kraju 67.6 mln osób deklaruje się jako gracze, a w 2018 roku branża była warta 19.2 mld USD.

Gry mobilne stanowią największą część rynku gier w Japonii. Japońscy gracze wydają najwięcej na gry nie tylko w regionie azjatyckim ale na całym świecie – w 2018 roku wydali 3.5 razy więcej na gry niż amerykanie. W tym samym roku około 46% użytkowników smartphone’a zapłaciło za gry mobilne.

41% mężczyzn i 32% kobiet preferuje gry mobilne, a 30% mężczyzn i 15% kobiet gra w gry na konsole. Japońscy użytkownicy gier często nie mają także problemu na wydawanie na nie sporych środków pieniężnych – 77%  graczy zapłaciło za dodatkowe przedmioty w grze lub towary wirtualne, a 47% mężczyzn i 28% kobiet kupuje dodatkowo pakiety DLC / rozszerzenia gier.

Japończycy preferują gry indywidualne, a nie zespołowe, co powoduje, że japoński rynek e-sportu nie jest tak popularny jak w Chinach czy Korei. Jednak nie tylko brak zainteresowania wśród szerszej populacji ma na to wpływ. W dużej części jest to związane z sytuacją prawną w Japonii. Prawo japońskie zabrania udziału w grach, w celach zdobycia wynagrodzenia, od lat osiemdziesiątych sprowadzając gry wideo do hazardu.

Gry na konsole nie stanowią najpopularniejszego rodzaju gier na rynku japońskim, jednak zainteresowanie nimi jest tu znacznie większe niż w innych krajach azjatyckich. Związane może to być chociażby z tym, że renomowani producenci i innowatorzy gier komputerowych, zajmujący się produkcją konsoli  mają swoje siedziby właśnie w Japonii.

Do największych twórców należą: Nintendo ( wartość sprzedaży w 2019 wyniosła 10.9 miliardy USD), Square Enix (1.1 mld USD w 2019), Sony Computer Entertainment (76.9 mld USD), Sega (3  mld USD), Bandai Namco Holdings (6.8 mld USD), jak również inni liczący się gracze o odpowiednio niższych, lecz wciąż wielomilionowych dochodach: Camcom, Atlus, From software, Tecmo Koei, Game Freak. Niestety widoczny jest trend spadkowy, biorąc pod uwagę, że w 2009 roku zyski Nintendo wynosiły 18.7 miliardów USD, a już dekadę później niespełna połowę mniej.

W Kraju Kwitnącej Wiśni tworzeniem gier wideo zajmuje się wyspecjalizowany sektor rynku, rozwijający oprogramowania koncentrujące się na wielofunkcyjnych grach, które przeznaczone są dla każdego rodzaju urządzenia komputerowego, konsoli do gier, Xbox, PlayStation, Nintendo, platform mobilnych (iPhone, iPad) czy też komputerów stacjonarnych (PC, Macintosh). Dodatkowo, japońscy developerzy zazwyczaj specjalizują się w konkretnym gatunku, niezależnie od tego, czy są to gry RPG, FPS czy RTS.

W 2019 roku, do najpopularniejszych gier na konsole należały: Pokemon Sword/ Pokemon Shiel, Super Smash Bros Ultimate, Kingdom Hearts III, Super Mario Maker 2 i Monster Hunter World: Iceborne. Są to przede wszystkim gry na Nintendo Switch I Play Station 4.

Do innych popularnych tytułów należały New Super Mario U Deluxe, Monster Hunter World: Iceborne Master Edition, Mario Kart 8 Deluxe, Minecraft  I Luigi’s Mansion 3.

Sukces Wiedźmina w Japonii

Dla polskich przedsiębiorców ważnym akcentem może być sukces Wiedźmina w Japonii. Według sondażu Famitsu przeprowadzonego z wśród japońskich graczy w 2017 roku gra Wiedźmin 3 CD Projekt jest jedną z najpopularniejszych gier zagranicznych w kraju. Jako jedyny spośród zachodnich produktów znalazł się w pierwszej 20 najlepiej sprzedających się gier w danym roku.

Podczas premiery trzeciej serii gry (The Witcher 3: Wild Hunt – PS4), zdobyła ona pierwsze miejsce w japońskich rankingach. Jego lokalnym dystrybutorem był Spike Chunsoft, a w pierwszym tygodniu od premiery sprzedało się niemal 70 tysięcy egzemplarzy (67 385) na platformy PlayStation 4 według Media Create.

Europejskie firmy IT na rynku japońskim

W 2018 roku Japonia wyeksportowała produkty high-tech o łącznej wartości 111.02 mld USD. W ostatniej dekadzie, wartość sprzętu high-tech wykazywała regularny spadek – pomiędzy 2011 a 2015 kwota ta zmniejszyła się z 133,5 mld USD do 98,5 mld USD.  Od tego czasu zauważalny jest jednak coroczny, powolny lecz stabilny wzrost w wartości. Tymczasem płatności za import technologii w 2018 roku wyniosły 70.5 mld USD, czyli 9,8% całego importu kraju.

Jeśli chodzi o kraje europejskie, Japonia najczęściej eksportuje do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i Francji. Polska jest dziesiątym największym partnerem Japonii w eksporcie. Również w przypadku importu Niemcy pozostają najważniejszym europejskim kontrahentem kraju. Inne państwa, najczęściej importujące do Japonii to Rosja, Wielka Brytania i Szwecja. W tym wypadku Polska znajduje się dopiero na siedemnastym miejscu.

Bariery wejścia na rynek

Z punktu widzenia UE liczne branże, także te technologiczne napotykają na bariery wejścia na rynek. Japońskie standardy w dużej mierze odbiegają od tych europejskich. Wielu przedsiębiorców chcących importować swoje produkty do Japonii zwraca uwagę na długie i skomplikowane wymogi dokumentalne i administracyjne. W niektórych branżach spotkać można się z Umowami o Wzajemnej Uznawalności Standardów (MRA) ale także tutaj widoczne jest niezadowolenie z procesu funkcjonowania umów.  Sytuacja pogarsza się w przypadku obszarów nieobjętych przez MRA, które stanowią większość branży. Procedury związane ze spełnieniem pewnych standardów są długie, kosztowne i często nieefektywne.

Branże technologiczne często zdominowane są także przez firmy rodzime, a ich pozycja wzmacniana jest przez odmienne standardy techniczne, co utrudnia wejście na rynek europejskim przedsiębiorcom.

Kolejną barierą jest specyfika rynku japońskiego. Japońscy producenci tworzą swoje produkty głównie na rynek wewnętrzny, który jest formowany przez lokalne gusta oraz mody. Sami konsumenci przywiązują uwagę do pochodzenia produktów, które decydują się zakupić. Europejskim i polscy producenci planujący ekspansję powinni odpowiednio się przygotować, by w swoich działaniach uwzględniać określone uwarunkowania społeczne.

Tokijskie targi technologii informacyjnych

Wystawy w Japonii cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno publicznym jak i ze strony japońskich przedsiębiorców. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zaprezentowania swojej firmy w sposób rzetelny i wiarygodny. Informacje powinny być przetłumaczone na język japoński, a wizytówki, które są elementem koniecznym w Japonii, powinny być przygotowane według japońskich standardów oraz posiadać lokalne numery kontaktowe. Dla Japończyków ważny jest również bezpośredni, osobisty kontakt z wyższym kierownictwem lub reprezentacją przedsiębiorstwa. Wskazane jest udostępnienie odpowiedniej próbka produktu. Ponadto, obecność na targach stwarza możliwości rozpoznania konkurencji oraz promocji firmy. W ten sposób budowany jest wizerunek oraz rozpoznawalność marki.

Polscy przedsiębiorcy przygotowujący się do ekspansji na rynek japoński powinni wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Koszty marketingu w Japonii zazwyczaj są bardzo wysokie, jednak działania takie jak promocja w lokalnych mediach, środkach transportu, działania bezpośrednie wobec targetu, z zaangażowaniem Polonii czy obecności na wystawach poza regionem Kantō może okazać się bardzo lukratywna. Mniejsze przedsiębiorstwa powinny wziąć pod uwagę możliwość uczestniczenia w targach  w pawilonie swojego państwa. Zaletą wspólnych stoisk są niższe koszty organizacyjne, lepsza lokalizacja i wzajemne wsparcie. Często obecność bardziej rozpoznawalnych firm przyciąga do stoiska klientów. Dodatkowo, sposób prezentacji firmy również jest bardzo istotny. Japończycy przede wszystkim gromadzą dane o produktach obecnych na targach, zazwyczaj nie dyskutując z reprezentantami firm. Jeżeli jednak kontakt następuje, odbywa się w języku japońskim, rzadziej po angielsku.

Dzięki deregulacji, koszty wypromowania produktu w Japonii stają się niższe. Decydującym czynnikiem sukcesu na targach oraz samej akcji promocyjno-reklamowej, staje się dostosowanie wizerunku do preferencji Japończyków. Dlatego warto zadbać o atrakcyjne opakowanie produktów, lokalizację firmy, obsługę po sprzedażową, a także specjalne usługi, jak wydłużone okresy gwarancyjne i dodatkowe funkcje.